Prečo Plastové okná

26.01.2011 18:55

 

 

PLASTOVÉ OKNÁ

                               

 

Plastové okná sú najpopulárnejšie a cenovo najdostupnejšie zo všetkých alternatív. V porovnaní s eurooknami sú lacnejšie približne o jednu tretinu a to aj napriek svojim vynikajúcim vlastnostiam, ktorými sú dlhá životnosť, výborná funkčnosť a minimálna údržba.
Rámy plastových okien sa vyrábajú z tvrdeného PVC profilu, ktorý nepodlieha korózii ani hnitiu. Tento vysoko stabilný materiál obaľuje oceľovú konštrukciu. Vonkajšia stena profilu je hrubá 2,8 – 3 mm pričom optimálna hĺbka  5- komorového profilu je 70 mm.
Tepelný odpor rámu je závislý od počtu komôr v jeho profile, ktorý sa môže pohybovať od 2 do 6. Za štandardný sa považuje systém trojkomorový. Dnes často využívaný päťkomorový systém sa už svojimi tepelnotechnickými vlastnosťami vyrovná vlastnostiam dreveného eurookna.
Napriek tomu, že počet komôr v profile nemožno zvyšovať donekonečna,  tepelný odpor plastového okna je možné zvyšovať i naďalej a to použitím kvalitného izolačného materiálu v komorách.
Vývojom prešli aj tesnenia. Podľa nich sa typy plastových profilov delia na dve skupiny, so stredovým tesnením a bez stredového tesnenia s tzv. tesnením dorazovým. Stredové tesnenie síce zaručuje plastovým oknám lepšie fyzikálne vlastnosti, ale na druhej strane svojim umiestnením uprostred rámového profilu prekáža bezproblémovému čisteniu. Vývojári sa teda zamerali na zlepšenie vlastností dorazového tesnenia. Dnes sa rámy s dorazovým tesnením svojimi zvukovými a tepelnoizolačnými vlastnosťami takmer vyrovnajú rámom s tesnením stredovým a zároveň sa bezproblémovo čistia.
Ku kvalite plastových okien prispieva aj presklenie, ktoré sa rieši najčastejšie izolačným dvojsklom. Za štandardné je považované dvojsklo typu 4-16-4. Rozmery predstavujú hrúbku skla - medzeru a hrúbku druhého skla. Výnimočne používajú niektorí výrobcovia aj trojsklá, ale nikdy nie sklo jednoduché. To má totiž veľmi vysokú priepustnosť tepla a nevyhovuje dnešným podmienkam energetického riešenia.
Tepelná izolácia bežného presklenia plastových Ug= 1,0- 1,1, zatiaľ čo pri niektorých špeciálnych druhoch akými sú napr. bezpečnostné sklá je tento koeficient ešte stále o niečo vyšší. Pre objasnenie. Čím je hodnota prestupu tepla nižšia, tým sú tepelne izolačné vlastnosti okna lepšie.
Nové neustále vylepšované technológie  výroby profilov kombinované s kvalitnými trojsklami umožňujú dosiahnuť veľmi nízke celkové hodnoty prechodu tepla oknom, s hodnotami Uw = 0,75 až 0,98 W/m²K. Takéto plastové okná nájdu svoje uplatnenie pri výstavbe nízkoenergetických alebo pasívnych domov.  
Na vystuženie priestoru medzi sklami sa používajú tzv. teplé rámiky, ktoré nahradili v minulosti používané rámiky z hliníka. Teplý rámik vyrobený z ocele alebo plastu na báze silikónovej peny, poskytuje päťnásobné vylepšenie izolačných parametrov v porovnaní s klasickými hliníkovými rámikmi a obmedzuje kondenzáciu vodnej pary vo vnútri zasklenia.
Plastové okná sa na slovenskom trhu udomácnili aj vďaka svojim zvukovo-izolačným vlastnostiam. Hluk z ulice dokážu stlmiť na 35-43 dB.
Kvalitné profily sa vyrábajú v 3 štandardných farbách. Z bieleho plastu sa vyrábajú okná biele a okná svetlých farieb. Svetlohnedé profily sú základom pre dekory  svetlý a tmavý dub. Tmavohnedý plast slúži na výrobu tmavých farebných prevedení, akým je napríklad orech.
Každá minca má dve strany a výnimkou nie sú ani plastové okná. S ich popularitou sa na trh dostalo aj mnoho nekvalitných výrobkov, preto sa treba pri nákupe a montáži okien obracať na renomované firmy s dostatkom referencií.
Pravdepodobne najčastejším problémom, ktorý nastane po aplikácii plastových okien je rosenie a nasledovný vznik plesní. Pri výbere treba preto dbať, aby bol systém kovania alebo okna zabezpečený prevetrávacími štrbinami a otvormi, ktoré zabezpečia najmä prechod vodných pár z interiéru von do ovzdušia.